Akú krytinu na prístrešok (čo je polykarbonát?)

Polykarbonát patrí medzi termoplastické polymery, teda medzi termoplasty. Vďaka svojim fyzikálnym vlastnostiam je čoraz častejšie využívaný v stavebníctve. Laickou verejnosťou je často označovaný ako ,,Lexan,, . Tento názov si vyslúžil vďaka svojmu najznámejšiemu producentovi firme General Electric Plastics ktorý vyrába polykarbonát pod názvom Lexan. Lexan je teda obchodný názov a značka spoločnosti. No netreba zabúdať, že existuje viacero značiek výrobcov polykarbonátov, ktorý si často požičiavajú značku Lexan vďaka svojej popularite a kvalite, avšak konečnému spotrebiteľovi poskytnú tovar inej značky.

Polykarbonát značky Lexan sa vyrába v dvoch podobách:

 

KOMÔRKOVÝ (DUTINKOVÝ) POLYKARBONÁT

Vyznačuje sa dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, nerozbitnosťou, platne si zachovávajú svoju stálosť a funkčnosť v rozmedzí (-40 ºC až + 120 ºC). Možnosť ohýbania za studena. Ľahká údržba, odolnosť proti nárazom nárazom, dobré optické vlastnosti, veľmi dobrá priepustnosť svetla. Pre dlhú životnosť je potrebné aby polykarbonátové dosky obsahovali UV filter, ktorý zaisťuje mimoriadnu odolnosť voči starnutiu vplyvom klimatických zmien. Pre optimálnu ochranu je potrebné, aby dosky obsahovali obojstrannú UV ochranu, nie iba z jednej strany.

Komôrkové polykarbonáty majú uplatnenie najmä v oblasti:

 

PLNÉ POLYKARBONÁTOVÉ PLATNE

Plné polykarbonáty svojím vzhľadom pripomínajú sklo alebo plexisklo. Sú transparentné a zároveň mimoriadne odolné voči nárazom (nerozbitné). Vďaka svojim fyzikálnymi vlastnostiam sú plné polykarbonátové dosky značky Lexan ® ideálnym materiálom na zasklievanie rôznych objektov. Zasklievanie plnými polykarbonátmi sa v súčasnosti považuje za nabezbečnejšie.

Vlastnosti plných dosiek